Wednesday 27 January 2021
کد خبر : 437
تاریخ انتشار : جمعه 26 ژوئن 2020 - 23:12
- بازدید

تامین مسکن؛ اولویت‌های توسعه روستایی در فارس/ برگزاری جشن پایان خانه‌های خشتی و گلی در زرین‌دشت

مدیرکل بنیاد مسکن فارس در زرین‌دشت گفت: فارس در بسیاری از شاخص‌های توسعه روستایی فراتر از سطح کشوری عمل کرده است که این شاخص‌ها در طرح‌هایی نظیر مقاوم‌سازی و بهسازی روستایی، توسعه معابر روستایی و طرح‌های هادی روستایی نمود یافته است. ؛

به گزارش زرنوشت به نقل از خبرگزاری فارس، عطاءالله زمانی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس که در نشست تخصصی با نماینده مردم شهرستان‌های داراب و زرین‌دشت در مجلس شورای اسلامی، فرماندار، بخشدار مرکزی و دهیاران و اعضای شوراهای بخش مرکزی شهرستان زرین‌دشت سخن می‌گفت٬ اظهار داشت: اجرای 11میلیون و 750 هزار متر مربع آسفالت سطوح معابر روستایی  فارس طی چهار سال به بهره‌برداری رسیده است.

وی افزود: این حجم از عملیات آسفالت در یک دوره زمان‌بندی ۳۰ ساله عملیاتی می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس بیان داشت: اما با همکاری مجلس و قراردادن مصوبه قیر رایگان در اولویت توسعه فضاهای روستایی و مکلف‌کردن دولت به پرداخت قیر رایگان در فارس شاهد به ثمر نشستن این حجم از عملیات آسفالت بوده‌ایم که در واقع کمی خارج باور است.

زمانی با اشاره به اقدامات قابل توجه بنیاد مسکن به محرومیت‌زدایی از چهره روستاها تصریح کرد:  محرومیت‌ها در شهرستان زرین‌دشت طی چندین سال پیش آنقدر مشهود بود که مردم به فکر حتی آسفالت یک محور از معابر خود  نیز نبودند٬ اما با تلاش این نهاد انقلابی امروز شاهد بهسازی ۱۰۰ درصدی روستاها در این شهرستان هستیم.

وی تاکید کرد: با پیشرفت و توسعه روزافزون در روستاها سطح توقعات مردم نیز افزایش یافته و به دنبال احداث فضای سبز و احداث پارک‌های محله‌ای برای پویایی و نشاط جامعه روستایی خود هستند. 

مدیرکل بنیاد مسکن فارس در بخش دیگری از سخنان خود به شاخص ۵۵درصدی فارس در بهسازی معابر در سطح کشور اشاره کرد و گفت: شهرستان زرین‌دشت با شاخص ۸۰درصدی در بهسازی معابر در کشور سرآمد است؛ در حالی‌که میانگین شاخص کشوری ۵۰درصد است٬ یعنی به عبارتی ۳۰درصد از شاخص استانی نیز بالاتر است.

سهم قابل توجه زرین‌دشت در بحث اعتبارات بهسازی و بازسازی منازل

وی با قدردانی از مدیر و مجموعه بنیاد مسکن زرین‌دشت به‌دلیل کسب مقام نخست فارس در  هفت سال متوالی در ارائه گزارش عملکرد در کلیه بخش‌ها گفت: زرین‌دشت همه‌ساله سهم قابل توجهی در بحث اعتبارات بهسازی و بازسازی منازل دارد.

زمانی اضافه کرد: از سوی اداره کل بنیاد مسکن فارس طی سال گذشته مبلغ ۶۰میلیارد و ۹۸ میلیون تومان کمک بلاعوض به متقاضیان تسهیلات احداث مسکن واگذار شد که از این مقدار ۱۱میلیارد آن به زرین‌دشت اختصاص داده شد.

تامین مسکن؛ اولویت‌های توسعه روستایی در فارس

وی از دیگر خدمات قابل ذکر در حوزه مسکن در شهرستان زرین‌دشت را اختصاص ۱۷۰۰فقره تسهیلات سیل به افراد واجد‌الشرایط دانست و تصریح کرد:‌ تامین مسکن  از اولویت‌های توسعه روستایی در فارس است.

زمانی گفت: فارس در بسیاری از شاخص‌های توسعه روستایی فراتر از سطح کشوری عمل کرده است که این شاخص‌ها در مقاوم‌سازی روستایی، صدور اسناد مالکیت، بهسازی مناطق روستایی، استفاده از سهمیه قیر برای توسعه معابر روستایی و همچنین اجرای طرح‌های هادی روستایی نمود یافته است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس در  بخش دیگری از سخنان خود ضمن انتقاد از برخی ادارات به دلیل نداشتن رسیدگی به توسعه زیربنایی شهرک‌های مسکونی گفت: بنیاد مسکن با همکاری در برخی موارد برای راه‌اندازی و تسهیل در امور ساخت‌وساز در نقاط محروم  سعی در رونق پروژه‌ها داشته است٬ اما متاسفانه این همکاری باعث شده تا برخی ادارات از این رویه سوءاستفاده کرده و در نصب  انشعابات زیربنایی توپ را به زمین بنیاد مسکن بیندازند؛ در حالی‌که این وظیفه بنیاد مسکن نیست.

بنیاد مسکن پس از واگذاری زمین متولی احداث مسکن ملی است

زمانی همچنین با اشاره تجمعات اخیر مردم در پی جواب فرم (ج) برای ثبت‌نام در طرح اقدام ملی مسکن گفت: ارائه جوابیه فرم (ج) به عهده اداره راه‌وشهرسازی است٬ اما هر روز شاهد تجمعات و پاس‌کاری ادارات راه‌وشهرسازی مردم و روانه‌کردن آنها به سوی بنیاد مسکن هستیم و این در حالی است که تا زمین از سوی اداره راه‌وشهرسازی به بنیاد مسکن تحویل نداده است٬ عملا بنیاد مسکن نقشی در این طرح ندارد و فقط پس از واگذاری زمین، بنیاد مسکن متولی احداث مسکن ملی خواهد بود.

 پیشرفت ۹۵درصدی مقاوم‌سازی منازل مسکونی زرین‌دشت

در ادامه این نشست امیر برومند مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی زرین‌دشت، در سخنانی با قدردانی از نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی به دلیل دعوت مدیر‌کل بنیاد مسکن فارس به زرین دشت اظهار داشت: بنیاد مسکن هم در مناطق روستایی و هم در مناطق شهری ‌زرین‌دشت کارنامه درخشان و قابل قبولی در بازسازی‌، بهسازی٬ پرداخت تسهیلات مقاوم‌سازی و احداث منازل مسکونی دارد.

وی گفت: این خدمات بخشی از خدمات نظام اسلامی است که به برکت انقلاب اسلامی به مردم این مناطق عرضه شده است.

مدیر بنیاد مسکن زرین‌دشت بیان داشت: بنیاد مسکن در زمینه محرومیت‌زدایی و ایجاد بافت‌های توسعه یافته شهری و روستایی و توسعه خدمات به مناطق محروم گام‌های بلندی برداشته است.

برومند با یادآوری خدمات بنیاد مسکن در توسعه روستایی و زدودن چهره محرومیت از سطح شهرهای زیر ۲۰هزار نفر و روستاها یادآور شد: در سال‌های اخیر اقدامات گسترده نظام جمهوری اسلامی در حوزه زیرساختی روستاها از قبیل احداث پارک‌های محله‌ای و آسفالت معابر روستایی موجی از بازگشت روستاییان به محل سکونت محل تولد خود  را رقم زده است.

 جشن پایان خانه‌های خشتی و گلی را در زرین‌دشت خواهیم گرفت

وی با اشاره به پیشرفت ۹۵درصدی مقاوم‌سازی منازل روستایی زرین‌دشت خواستار توجه بیشتر  مدیرکل بنیاد مسکن فارس، نماینده مردم داراب و زرین‌دشت در مجلس و فرماندار زرین‌دشت به این اقدامات شد و  ابراز امیدواری کرد: با همکاری مسؤولین استان و شهرستان در کمتر از یک‌سال آینده جشن پایان خانه‌های خشتی و گلی را در زرین دشت خواهیم گرفت.

مدیر بنیاد مسکن زرین‌دشت همچنین به اختصاص ۱۵۰۰تن قیر رایگان برای بهسازی روستایی در یک‌سال گذشته  اشاره کرد و گفت: با اختصاص این مقدار قیر رایگان شاهد تحول عظیمی در نهضت آسفالت زرین دشت بودیم.

بهسازی ۱۰۰درصدی روستاهای زرین‌دشت

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بهسازی ۱۰۰درصدی روستاهای زرین‌دشت اشاره و بیان کرد: روستایی در زرین‌دشت وجود ندارد که بهسازی در آن شروع نشده باشد٬ حتی روستاهایی که فاقد دهیاری هستند٬ نیز از نعمت بهسازی بهره‌مند شده‌اند.

برومند تاکید کرد: با دعوت  رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور به این منطقه زرین دشت را به عنوان شهرستان پایلوت در بهسازی روستایی معرفی خواهیم کرد.

به گفته وی؛ احداث ۲۲۷واحد مسکن مشارکتی در شهرهای این شهرستان، زیرسازی نزدیک به ۲۵هزار مترمربع توسط ماشین آلات بنیاد مسکن فارس در زرین‌دشت، احداث ۸پارک محله‌ای، صدور ۵۰۰فقره اسناد مالکیت با همکاری اداره ثبت اسناد و املاک، پرداخت ۱۰۳۵فقره تسهیلات سیل به‌علاوه اهدای ۱۰پاکت سیمان به هر متقاضی اهدایی مقام معظم رهبری، پرداخت ۱۷۳فقره تسهیلات حوادث مسکن شهری و روستایی با اعتباری افزون بر ۱۷میلیارد تومان و پرداخت ۱۱میلیارد تومان تسهیلات احداثی و تعمیری بلاعوض، توزیع۲۸ هزار و ۷۱۵کیسه سیمان هدیه مقام معظم رهبری، پرداخت ۵۰۰فقره تسهیلات ترویجی مسکن روستایی با اعتبار ۲۰میلیارد تومان، تملک ۲۵۰هکتار زمین با همکاری بنیاد مسکن، پرداخت ۴۵۵فقره تسهیلات مسکن و زمین رایگان و پرداخت ۲.۵میلیارد تومان کمک بلاعوض به مددجویان تحت حمایت بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان زرین‌دشت و اهدای شش هزار و ۴۸۰ کیسه سیمان اهدایی مقام معظم رهبری٬ احداث سه دستگاه پل، بهسازی روستاهای بهمن‌خانی، شاه علمدار و بهارستان و همچنین آبرسانی به شهرک میثاق و مسکن مهر دبیران از اقدامات یک‌ساله بنیاد مسکن زرین‌دشت است.

برومند یادآور شد: در مجموع در یک‌سال گذشته در حوزه مسکن ۵۳ میلیارد تومان به مردم زرین‌دشت خدمات‌رسانی شده که در نوع خود بی‌نظیر است.

مدیر بنیاد مسکن زرین‌دشت همچنین از راه‌اندازی این شهرستان به عنوان نخستین شهرستان فارس در راه‌اندازی حساب ۱۰۰  امام و واریز ۴۵۰ میلیون تومان کمک مالی توسط خیرین نیک‌اندیش به این حساب و خریداری چندین واحد مسکونی مناسب برای نیازمندان شهرستان زرین‌دشت خبر داد.

برومند با توصیه مراجعان این اداره به رعایت نکات بهداشتی به‌منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا گفت‌: متاسفانه اداره راه ‌وشهرسازی این شهرستان روزانه با روانه‌کردن حداقل ۱۵۰نفر به این اداره برای ارائه فرم (ج) برای ثبت‌نام مسکن ملی زمینه شیوع این ویروس مرگبار را فراهم می‌آورد؛ در حالی‌که ارائه جوابیه فرم (ج)به عهده اداره راه‌‌وشهرسازی است و تا زمانی‌که زمین به بنیاد مسکن از سوی راه‌وشهرسازی تحویل نشده٬ این بنیاد وظیفه  در این خصوص ندارد.

بنا نداریم در مجلس یازدهم دچار روزمرگی شویم

محمد‌جواد عسکری٬ نماینده مردم شهرستان‌های داراب و زرین‌دشت نیز در دیدار با مدیر‌کل بنیاد مسکن‌، فرماندار، بخشدار مرکزی و دهیاران و شوراهای بخش مرکزی زرین‌دشت گفت: همه ما خوب می‌دانیم که کشور با کاستی‌ها و مشکلات و نارسایی‌های زیادی روبرو است.

اقدام جهادی و انقلابی مجلس؛ گره‌گشای معیشت و اشتغال

وی افزود: بنای مجلس یازدهم بر این است که با اقدام جهادی و انقلابی گره‌گشای معیشت و اشتغال کشور باشد.

عضو مجمع نمایندگان فارس اظهار داشت: چهار سال ما نیز به سرعت خواهد گذشت٬ اما آنچه حائز اهمیت است جلوگیری از ابتلا به روزمرگی  است.

نماینده مردم شهرستان‌های داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: هرکس می‌تواند با ما کار کند یا علی در غیر اینصورت خدا نگهدار.

عسکری با انتقاد از کاستی‌های موجود در کشور گفت‌: در حوزه‌های مختلف مردم شاهد ناملایمتی بوده‌اند که باعث رنجش خاطرشان شده است. 

 زرین‌دشت به‌عنوان شهرستان پایلوت در بازسازی روستایی معرفی می‌شود

وی با ابراز خرسندی بیان داشت: به‌زودی با تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور دیدار و رایزنی‌های لازم برای معرفی شهرستان زرین‌دشت به عنوان شهرستان پایلوت در بازسازی روستایی خواهم کرد.

نماینده مردم داراب و زرین‌دشت تصریح کرد: اشتغال‌، ازدواج و مسکن جوانان از اولویت‌های اصلی بنده و مجلس یازدهم هست که با جدیت دنبال خواهد شد.

عسکری با اشاره به ثبت‌نام دو هزار نفری مردم زرین‌دشت در طرح اقدام ملی مسکن اضافه کرد:  باید با همکاری بنیاد مسکن فارس برای این تعداد متقاضی چاره‌اندیشی شود٬ زیرا بسیاری از این تعداد حتی با وجود اینکه فاقد مسکن و یا دریافت تسهیلات بوده اند اما فرم (ج) آنها قرمز شده است.

لازم به‌ذکر است٬ نشست مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی زرین‌دشت به دعوت رسمی محمدجواد عسکری نماینده مردم شهرستان‌های داراب و زرین‌دشت در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت.

انتهای پیام/ م

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 10832
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات